A Travellerspoint blog

בינגו מת

sunny

אז ביום חמישי התחילו השמועות שהנשיא השנוא קיבל התקף לב. במשרד כולם מעבירים שמועות, טלפונים לפה ולשם. אנשים מחייכים, אומרים שזה הדבר הכי טוב שיכול לקרות למלאווי. השמועות מתחזקות, וכמה אתרים מתחילים לפרסם שבִּינגוּ אכן מת, אבל אין אישור רשמי. שכנתי למשרד טוענת שהוא מת, וזה רשמי - אחותה שמעה מבעלה שבן-דוד חבר של הסניטר בבי"ח (ולא, לא הגזמתי). בערב בפאב הקבוע מול המשרד, הטלוויזיה כרגיל משדרת כדרוגל. יושבים עם אקס-פאטס ומקומיים, השמועות ממשיכות לרוץ. חבר מדבר עם אחד השגרירים האירופיים, מספר שדיבר עם מנתח בכיר בביה"ח ואכן, הוא מת. עדיין אין אישור רשמי, אבל מדי פעם אחד המקומיים מקבל טלפון ופורץ בקריאות שמחה. עכשיו הממשלה סופסופ מדברת עם התקשורת – הוא מוטס לדרום אפריקה – אבל עדיין אין אישור אם הוא חי או מת. מחר יום שישי הטוב, בו ישו מת – אולי הוא מתכנן לקום לתחיה ביום שני, כמו ישו?

יום שישי מוקדם בבוקר אנחנו נוסעים לאגם. עדיין אין אישור, אבל המקומיים כבר מתייחסים אליו כלשעבר. אין רדיו במפלצת, אז כשמגיעים לאכסניה בצהריים ניגשים לבר להתעדכן. הטלוויזיה, כמובן, על כדורגל. כריס הברמן מעביר לחדשות, והמקומיים מסביב מתקרבים קצת לשמוע. עדיין אין אישור. ספקולציות מתחילות. זה ברור למה הממשלה לא רוצה להכריז על מותו של הנשיא – לפי החוקה סגנית הנשיא, ג'וֹיְס בַּנדָה, תמלא את מקומו כנשיאה עד הבחירות הבאות ב-2014. הבעיה היא, שהיא הושעתה מהמפלגה השלטת לפני מעל שנה, והקימה מפלגה משלה. מאז הנשיא הדיר אותה לחלוטין, וחברי הקבינט מלכלכים עליה חופשי בתקשורת. אז לא רק שהנשיאה לא תהיה מהמפלגה שלהם, סביר להניח שגם לא תהיה להם עבודה...
בשבת בבוקר הטלוויזיה לא על כדורגל ולפתע נשמעות קריאות שמחה מכל עבר. סופכלסופ המעורבים בעניין מבינים שהפיכה הם לא יצליחו לארגן כאן, במדינה השקטה והשלווה הזו, והממשלה מאשרת שהנשיא השלישי של מלאווי, בִּינגוּ וָוא מַאטוּרִיקָה, נפטר ביום חמישי בצהריים מהתקף לב וגופתו הוטסה לדרום אפריקה. ג'ויס בנדה מושבעת לנשיאה הרביעית של מלאווי, אישה ראשונה לכהן כראש מדינה במלאווי בפרט ובמזרח ודרום היבשת בכלל.

יום שלישי בחזרה במשרד, והאוירה נפלאה. אנשים שמחים, מספרים על תחושת הקלה כשהשמועות אומתו – שהוא כבר לא הנשיא, שיש תקווה למדינה, וגם, בפשטות, שהאיש הזה מת. במהלך השבוע הגב' בנדה הספיקה לפטר את שר המידע, שהפסיק את שידורי בי.בי.סי העולמי ואת האתר של ניאסה טיימס, אחד העיתונים העצמאיים החשובים במדינה; לפתוח מחדש את השגרירות הבריטית ולהזמין לשוב את השגריר שגורש אחרי שסיוע מממשלת בריטניה הופסק בגלל שחיתות הממשל; להסכים עם הילארי קלינטון על התנאים להחזרת מענק של ביליוני דולרים לשידרוג רשת החשמל, שהושעה אחרי ההפגנות ביולי שעבר בהן בינגו הורה למשטרה לירות כדי להרוג, שעלו בחייהם של 20 מפגינים; לפטר את ראש המשטרה, שמלבד האחריות לסעיף הקודם, השמועות מספרות שהרג כמה אנשים ללא הצדקה ובלי לתת את הדין.

ביום חמישי, אני כל הזמן חוזרת לרצח רבין. אני יושבת בעמדה בחוליה בצבא, במשמרת כשכל הנשארים- שבת והאורחים שבאו למסיבת שחרור של דני-בוי בסופש מסביבי עסוקים בנקיונות ובישולים של ארוחת-שבת. את הטלפון מהבמא, ואני צועקת באינטרקום למטבח\סלון שידליקו את הטלוויזיה, עכשיו! את כולנו יושבים חצי לילה מול הטלוויזיה, בהלם מוחלט, עד שמחליטים לעלות לירושלים, לעבור לפני הארון, לתת כבוד. אין שום קשר בין מה שעבר על מדינת ישראל וכל אזרחיה אז, לבין מה שעובר על מלאווי היום, אבל אני לא יכולה שלא להיזכר, ולא להיאלם ולכאוב שוב.

האווירה כאן השבוע שונה לחלוטין ממה שחווינו בחודשיים האחרונים. חוץ משפע הדלק בתחנות, שנתרם ע"י זמביה, אין שינוי אמיתי בחיי האנשים כאן. אבל ממש מרגישים באויר את התקווה, את ההקלה שלהם. אמן כן יהי רצון שג'ויס וממשלתה ימשיכו את העבודה הטובה שבינגו התחיל בקדנציה הראשונה שלו, ואנשי הארץ הזאת, החמים ומכניסי האורחים, לא ידעו עוד את העונה הרעבה, את ילדיהם החולים.

Posted by TattoodDuck 18:03 Archived in Malawi

Email this entryFacebookStumbleUpon

Table of contents

Be the first to comment on this entry.

Comments on this blog entry are now closed to non-Travellerspoint members. You can still leave a comment if you are a member of Travellerspoint.

Enter your Travellerspoint login details below

( What's this? )

If you aren't a member of Travellerspoint yet, you can join for free.

Join Travellerspoint